» AgraFoods

Ciekawostki


1.Warto wiedzieć, że niepozorny burak to w rzeczywistości prawdziwe warzywo – cudo. Można w nim znaleźć prawie całą tablicę Mendelejewa, a takimi właściwościami odżywczymi i zdrowotnymi może pochwalić się naprawdę niewiele roślin. Być może dlatego tylko on zasłużył sobie na święto - corocznie 24 listopada obchodzimy Dzień Buraka.
2. W okolicach Guzowa historycznie po raz pierwszy w Polsce podjęto wysiłek sadzenia i zbioru ziemniaka. Obecnie nasz kraj zajmuje 4-5 miejsce w jego światowej produkcji.
3. Najcięższa cebula na świecie, wg Księgi Rekordów Guinnessa, wyrosła w Wielkiej Brytanii i ważyła aż 8,15 kg. Jeszcze cięższy był gigantyczny ziemniak (11,3 kg), choć to nadal niewiele w porównaniu z sukcesem pewnego Brytyjczyka z Newport, który wyhodował brukiew ważącą… 38,92 kg!
4. Każde dziecko w przedszkolu wie, że marchewka jest warzywem. Okazuje się jednak, że nawet taka podstawowa wiedza może okazać się błędna. Aby Portugalczycy mogli sprzedawać swój tradycyjny dżem marchewkowy na terenie całej Unii Europejskiej, marchewka w myśl prawa Wspólnoty stała się… owocem.
5. W przeszłości marchew występowała w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, fioletowym oraz tzw. tęczowym. Obecną popularność na świecie pomarańczowa marchew zawdzięcza Holendrom, którzy wyhodowali oraz wypromowali odmianę właśnie w tym kolorze.
6. W dawnych czasach kalafior traktowany był jak talizman chroniący przed wszelkim złem.
7. Rekord świata w jedzeniu kapusty należy do Charlesa Hardy. Zjadł nieco ponad 3kg kapusty w 9 minut.
8. W Polsce istnieją dwa monumenty poświęcone ziemniakowi – jeden pomnik znajduje się w Biesiekierzu, a drugi w Poznaniu.
9. Jest tylko jeden sposób, żeby nie płakać przy krojeniu cebuli – zanim przystąpimy do tego zadania musimy ją dokładnie schłodzić w lodówce.
10. Popularny seler ma tzw. „ujemną ilość kalorii". Oznacza to, że jego trawienie pochłania więcej kalorii niż seler dostarcza!
11. Seler naciowy jest zaliczany do najstarszych warzyw świata. Starożytni Egipcjanie traktowali go jak posiłek, Grecy używali liści i łodyg, by dekorować swoich sportowców, natomiast Rzymianie bili obraz naci na monetach. Wierzono także, że przynosi szczęście, dlatego bardzo często wieszano go przy wejściu do domów i miejsc spotkań.
  • Warto wiedzieć, że niepozorny burak to w rzeczywistości prawdziwe warzywo – cudo. Można w nim znaleźć prawie całą tablicę Mendelejewa, a takimi właściwościami odżywczymi i zdrowotnymi może pochwalić się naprawdę niewiele roślin. Być może dlatego tylko on zasłużył sobie na święto - corocznie 24 listopada obchodzimy Dzień Buraka.


  • W okolicach Guzowa historycznie po raz pierwszy w Polsce podjęto wysiłek sadzenia i zbioru ziemniaka. Obecnie nasz kraj zajmuje 4-5 miejsce w jego światowej produkcji.


  • Najcięższa cebula na świecie, wg Księgi Rekordów Guinnessa, wyrosła w Wielkiej Brytanii i ważyła aż 8,15 kg. Jeszcze cięższy był gigantyczny ziemniak (11,3 kg), choć to nadal niewiele w porównaniu z sukcesem pewnego Brytyjczyka z Newport, który wyhodował brukiew ważącą… 38,92 kg!


  • Każde dziecko w przedszkolu wie, że marchewka jest warzywem. Okazuje się jednak, że nawet taka podstawowa wiedza może okazać się błędna. Aby Portugalczycy mogli sprzedawać swój tradycyjny dżem marchewkowy na terenie całej Unii Europejskiej, marchewka w myśl prawa Wspólnoty stała się… owocem.


  • W przeszłości marchew występowała w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym, fioletowym oraz tzw. tęczowym. Obecną popularność na świecie pomarańczowa marchew zawdzięcza Holendrom, którzy wyhodowali oraz wypromowali odmianę właśnie w tym kolorze.


  • W dawnych czasach kalafior traktowany był jak talizman chroniący przed wszelkim złem.


  • Rekord świata w jedzeniu kapusty należy do Charlesa Hardy. Zjadł nieco ponad 3kg kapusty w 9 minut.


  • W Polsce istnieją dwa monumenty poświęcone ziemniakowi – jeden pomnik znajduje się w Biesiekierzu, a drugi w Poznaniu.


  • Jest tylko jeden sposób, żeby nie płakać przy krojeniu cebuli – zanim przystąpimy do tego zadania musimy ją dokładnie schłodzić w lodówce.


  • Popularny seler ma tzw. „ujemną ilość kalorii". Oznacza to, że jego trawienie pochłania więcej kalorii niż seler dostarcza!


  • Seler naciowy jest zaliczany do najstarszych warzyw świata. Starożytni Egipcjanie traktowali go jak posiłek, Grecy używali liści i łodyg, by dekorować swoich sportowców, natomiast Rzymianie bili obraz naci na monetach. Wierzono także, że przynosi szczęście, dlatego bardzo często wieszano go przy wejściu do domów i miejsc spotkań.